Premium.wm.pl

Autor zdjęcia: Igor Hrywna

Krosno: moja lepsza Święta Lipka

To mój absolutnie autorski TOP świątyń z naszego regionu. Opisałem w nim tylko te, które widziałem na własne oczy. Z góry wykluczyłem te najbardziej znane, jak sanktuarium w Świętej Lipce czy katedrę we Fromborku. Zatem na pewno jest wiele innych do opisania. Pochwalcie się nimi. Piszcie, wysyłajcie zdjęcia: redakcja@gazetaolsztynska.pl. A ja zapraszam na początek do Krosna i Rasząga.

Święta Lipka jest przereklamowana? Na pewno nie. To sanktuarium w Krośnie koło Ornety potrzebuje promocji. Byłem, widziałem i polecam całym sercem. Po pierwsze już sama droga do sanktuarium dostarcza sporo wrażeń. Kiedy już prawie dojedziemy do celu, warto na chwilę zatrzymać się na pagórku i spokojnie popatrzeć na leżący w dole kościół. Naprawdę robi wrażenie.



Przed wejściem do kościoła polecam spacer krużgankami. Kolejne niesamowite wrażenie. Krośnieńskie krużganki zdecydowanie bardziej oddychają przeszłością niż te ze Świętej Lipki. Święta Lipka jest wypieszczona, a w Krośnie widać działanie czasu. Ale dlatego właśnie Krosno jest bardziej metafizyczne.
Czemu ja tak ciągle o Świętej Lipce? Bo sanktuarium w Krośnie zbudowano wzorując się właśnie na tej świątyni. Ale najpierw była tam wieś założona w 1384 roku na miejscu pruskiej osady. Nazwę wzięła od nazwiska jej pierwszego właściciela Johanna von Crossen.



Dlaczego w Krośnie powstało sanktuarium? Legenda głosi, że nurcie płynącej przez Krosno Drwęcy Warmińskiej znaleziono cudowną figurkę Matki Boskiej. Zbudowano więc drewnianą kaplicę, w której umieszczono otaczaną kultem figurkę. Obecnie istniejący kościół zbudowano w latach 1709-1759 na dębowych palach. Wcześniej zmieniono bieg Drwęcy, aby na miejscu kaplicy, na stabilnym gruncie stabilnym można było wybudować kościół z krużgankami.



Figurka zniknęła z kościoła w 1945 roku. Nie wiadomo czy została ukryta czy też padła łupem jakiegoś sowieckiego żołnierza.

Kościół jest otoczony XVIII-wiecznymi krużgankami, z czterema kaplicami w narożach. W środku siedem przepięknych ołtarzy. W sanktuarium kręcono zdjęcia do komediowo-obyczajowego serialu TVP „Siła Wyższa”.



Msze: zwykłe dni o 17, w soboty o 12, w niedziele o 8 i 12.
Kontakt: 690 949 031



Kościół w bajkowym klimacie: Ten kościół na w sobie coś z bajek Disneya. Ten neoromański kościół zbudowano w 1925 roku. To jedna z niewielu świątyń ewangelickich w warmińsko-mazurskim, która nadal pozostaje w rękach ewangelików. Kościół zbudowano w 1925 roku z kamienia polnego.
Na ścianach zachowały się ślady po kulach. To pamiątka po sowieckich żołnierzach. Obok kościoła leży cmentarz, z mogiłami m.in. kapłanów. Kościół do zwiedzania udostępniana mieszka parafianka, która mieszka na przeciwko świątyni.



W Raszągu w latach 1881-1883 nauczycielem w miejscowej szkole był Jan Liszewski (1852 - 1894), założyciel w 1886 roku "Gazety Olsztyńskiej".


Igor Hrywna